HHXOpgaver / Opgaver / 1.g / Virksomhedsøkonomi

Virksomhedsøkonomi: opgaver til 1.g (63)

Her er 63 opgaver i Virksomhedsøkonomi fra 1. år på HHX, som andre elever har delt.

VirksomhedsøkonomiKarakter 12CykelImport - ForretningsplanForretningsplan - CykelImport - 11 sider Baggrundsoplysninger Navn: Kenneth Pedersen Adresse: Gudrunsvej 56 – 8220 Brabrand Tlf: …1.g VirksomhedsøkonomiVirksomhedsøkonomi A1 - Kapitel 11 NotaterSystime - VØA1 - HHX - Noter - Eksamen Del 2: Virksomhedens rapportering Kapitel 10. Præsentation af årsregnskabet Notater til br…1.g VirksomhedsøkonomiVirksomhedsøkonomi A1 - Kapitel 10 NotaterSystime - VØA1 - HHX - Noter - Eksamen Del 2: Virksomhedens rapportering Kapitel 10. Det samlede regnskabsssystem Notater til bru…1.g VirksomhedsøkonomiVirksomhedsøkonomi A1 - Kapitel 9 NotaterSystime - VØA1 - HHX - Noter - Eksamen Del 2: Virksomhedens rapportering Kapitel 9. Årsregnskabet og registrerings systemet Notat…1.g VirksomhedsøkonomiVirksomhedsøkonomi A1 - Kapitel 8 NotaterSystime - VØA1 - HHX - Noter - Eksamen Del 1: Virksomheden og samfundet Kapitel 8. Virksomhedens indtjening Notater til brug for …1.g VirksomhedsøkonomiVirksomhedsøkonomi A1 - Kapitel 7 NotaterSystime - VØA1 - Kapitel 7 - Virksomhedens omkostninger Del 1. Virksomheden og samfundet Kapitel 7 - Virksomhedens omkostninger N…1.g VirksomhedsøkonomiVirksomhedsøkonomi A1 - Kapitel 1 NotaterSystime - VØA1 - HHX - Noter - Eksamen Del 1: Virksomheden og samfundet Kapitel 1. virksomheden Notater til brug for kapitel 1 - …1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 10VØA1 - 4.19a.Angiv i skemaet med et kryds, om det enkelte udsagn er rigtigt eller forkert.1.g VirksomhedsøkonomiVØ A1 Opgave 10.1Marie Dollerup har i de sidste 5 år arbejdet i Illums Bolighus, hvor hun også er udlært. Hun har altid haft en drøm om at blive s…1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 7VØ1 - 8.9Virksomhedsøkonomi - Opgave 8.9 - Beregning af forventet dækningsbidrag for Stella.1.g VirksomhedsøkonomiVØA1 - Opgave 4.14Virksomhedens etablering - Opgave 4.14 - Etableringsbudget pr. 1 januar år 101.g VirksomhedsøkonomiKarakter 1235.13AVirksomheden SUNMADE A/S driver en lang række solcentre over hele landet. Den daglige drift varetages af en række deltidsansatte …1.g VirksomhedsøkonomiOpgave 16.10 systimeBeregning af ultimo af balancen for 2009/10 og 2008/09. Og udregning af overskudsgraden samt indekstal1.g VirksomhedsøkonomiOpgave_4.18God opgave! Korrekte besvarelser1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 12Virksomhedsøkonomi A1 7.11I produktionsvirksomheden KALDAN har man anskaffet et nyt produktionsanlæg for kr. 440.000, som man forventer at anvende i 6 år. …1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 12Virksomhedsøkonomi A1 7.14I engrosvirksomheden TRITON har man i USA netop indkøbt et parti løbesko, model RunWay. Partiet omfatter 200 par løbesko, som er …1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 12Virksomhedsøkonomi A1 7.13I efterfølgende skema anføres en række forskellige omkostningsarter for en produktionsvirksomhed. Angiv med et kryds, om hver af …1.g VirksomhedsøkonomiOpgave 1.15Virksomhedsøkonomi A1 - Systime - VOA1 Opgave 1.15 Maria Stengaard etablerede for 3 år siden Café Tusindfryd i Odense. Omsætninge…1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 12Emneopgave 1Virksomhedsøkonomi A1 - Systime VOA1 Emneopgave 1: Virksomheden Opgaven skal indeholde følgende elementer og skal understøttes af…1.g VirksomhedsøkonomiOpgave 1.14Virksomhedsøkonomi A - VOA1 - Systime - Opgave 1.14 - Opgavebesvarelse: Virksomheden CleanCar i Aalborg har specialiseret sig i r…1.g VirksomhedsøkonomiOpgave 1.12Opgavebesvarelsen af opgave 1.12 - Virksomhedsøkonomi A1 - VOA1 - Systime. Nedenfor er der en beskrivelse af Kim Valentins planer…1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 10Fritz Hansen opgave 1.17Opgave 1.17 omhandlede Fritz Hansen.Dette er en PowerPoint præsentation af opgaven 1.17 VØ A1 - Systime.PowerPoint-et er fyldt me…1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 10SWOT - CarlsbergEn MEGET grundig SWOT analyse af firmaet carlsberg, den er gået igennem grundigt og rettet lidt til efter karakteren blev givet.1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 12Opgave 35.14Systime - VØ A2 - Opgave 35.14 I lingeributikken LOULOU A/S forekommer der betydelige sæsonudsving. Man udarbejder derfor sine bu…1.g
Find opgaver på andre måder