HHXOpgaver / Opgavetyper / Bogopgaver / Virksomhedsøkonomi

Virksomhedsøkonomi: Bogopgaver (566)

Her er 566 opgaver i Virksomhedsøkonomi under »Bogopgaver«.

VirksomhedsøkonomiKarakter 7VØA2 - Opgave 35.21Opgave 35.21 - STUDIO 7 BOG: Virksomhedsøkonomi A2 - Systime Opgavetekst: I radio- og tv-forretningen STUDIO 7 har man opgjort de…3.g VirksomhedsøkonomiKarakter 10Opgave 11.17 - VØ A1Opgave 11.18 - Systime - Virksomhedsøkonomi A11.g VirksomhedsøkonomiVØ opgave 12.17OPGAVE 12.17 Med udgangspunkt i årsrapporten for Toms Gruppen for 2012, som er vist i afsnit 12.4, besvares efterfølgende spørgsm…1.g VirksomhedsøkonomiVØ opgave 12.18OPGAVE 12.18 Med udgangspunkt i årsrapporten for Toms Gruppen, som er vist i lærebogens afsnit 12.4, besvares efterfølgende spørg…1.g VirksomhedsøkonomiOpgave 11.2 - VØ A1Husk at skrive en god og fyldig opgavebeskrivelse - des bedre opgavebeskrivelse du laver, des højere antal point får du for din o…1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 12Opgave 12.9 VØEn stor bogføringsopgave, som tit bliver brugt til aflevering efter i har lært principperne indenfor bogføring. I 12.9 skal man l…1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 12VOA2 - Opgave 23.9Virksomhedsøkonomi – VOA2 - Systime Kapitel 23: Økonomiske beslutninger Opgave 23.9 a. Besvar nedenstående spørgsmål. Spørgsmål H…3.g VirksomhedsøkonomiKarakter 12VOA2 - Opgave 23.8Virksomhedsøkonomi – VOA2 - Systime Kapitel 23: Økonomiske beslutninger Opgave 23.8 a. Angiv med et kryds, om hvert af efterfølge…3.g VirksomhedsøkonomiKarakter 12VOA2 - Opgave 23.6Virksomhedsøkonomi – VOA2 - Systime Kapitel 23: Økonomiske beslutninger Opgave 23.6 De variable enhedsomkostninger for model XLoo…3.g VirksomhedsøkonomiKarakter 12VOA2 - Opgave 23.5Virksomhedsøkonomi – VOA2 - Systime Kapitel 23: Økonomiske beslutninger Opgave 23.5 På grundlag af artiklens indhold besvares føl…3.g VirksomhedsøkonomiKarakter 12VOA2 - Opgave 23.4Virksomhedsøkonomi – VOA2 - Systime Kapitel 23: Økonomiske beslutninger Opgave 23.4 Virksomheden HP Trans A/S er et vognmandsfirm…3.g VirksomhedsøkonomiVØ 5.1En handelsvirksomhed er typisk organiseret med følgende funktioner: Indkøb, lager, salg og økonomi. A) Angiv med et kryds i skema…1.g VirksomhedsøkonomiVØ Opgave 5.8Virksomhedsøkonomi A 2014 A - Forklar, hvordan organisationsplanen »Blooming Concept« skal fortolkes. B - Udarbejd en traditionel…1.g VirksomhedsøkonomiVØ Opgave 10.2Mads Jørgensen har arbejdet i en større sportsforretning i Odense i de sidste otte år. Forretningen har gennem de seneste år haft…1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 10Opgave 32.4 VØ A - OPGAVE 32.4 Virksomheden MERKANDISER A/S sælger specialfremstillede markiser, telte, sejl m.v. Produktionen er tidskrævend…3.g VirksomhedsøkonomiKarakter 7VØ - Opgave 5.11Opgave 5.11 A. Redegør for modningsfasens kendetegn: B. Redegør for indholdet af virksomhedens strategiplan: C. Vurder, Bang & Ol…1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 7Opgave 3.15 og 3.18OPGAVE 3.15 Hartmanns (nyhedsbrev om diamanter) har i september 2013 et tema om investeringsdiamanter. Læs nyhedsbrevet: Dramatis…2.g VirksomhedsøkonomiKarakter 10VOA1 - opgave 16.6Virksomheden PETIT A/S producerer dukkehuse og andet børnelegetøj i træ. Virksomhedens anvender kun naturmaterialer og markedsfør…2.g VirksomhedsøkonomiVOA2 - Opgave 32.2Opgave til bogen Virksomhedsøkonomi A2 - Systime Kommentar fra brugeren: Gennemgået på klassen efterfølgende.2.g VirksomhedsøkonomiKarakter 10opgave 11.1 Virksomhedsøkonomi B - SYSTIME - VOB - 2010 Opgave 11.1 - Præsentation af årsregnskabet A. Opstil en artsopdelt resultatopgørelse…1.g VirksomhedsøkonomiVOB - Opgave 1.3Virksomhedsøkonomi – VOB - Systime Kapitel 1 - Virksomheden og samfundet Opgave 1.3 Nedenfor nævnes en række varer og serviceydel…1.g VirksomhedsøkonomiKarakter 12VOA2 - Opgave 31.20Systime opgave VØ A2, 31.20. Kommentar fra brugeren: 100% rigtig og korrekt, + mellemregninger kan ses ved at trykke på formlerne…3.g VirksomhedsøkonomiVØA - Opgave 32.22Virksomhedsøkonomi A - Systime FLISEFABRIKKEN A/S producerer fliser og belægningssten til terrasser, indkørsler, parkeringspladse…2.g VirksomhedsøkonomiKarakter 10VOB Opgave 11.2 og 12.13Virksomhedsøkonomi B - Opgave 11.2. A+B. Opstil en balance med tilhørende noter. C: redegør for begreberne anlægsaktiver og omsæt…1.g
Find opgaver på andre måder